Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rekuperacja

Jednym z najczęściej spotykanych problemów w nowym budownictwie oraz w budynkach po termomodernizacji jest brak skutecznej wentylacji. Im bardziej szczelny budynek tym gorsza skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej. Negatywne skutki można dostrzec gołym okiem tj. skraplanie się wody na szybach i ścianach, pojawienie się grzybów i pleśni. Mieszkańcy przebywający w takim środowisku narażeni są na szereg chorób, które zostały zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia jako „Sick Building Syndrom” („syndrom chorych budynków”) .

Odpowiedzią na problemy związane z jakością powietrza i energooszczędnością budynków jest rekuperacja –efektywny i oszczędny sposób na świeże powietrze w domu.

Rekuperacja jest nowoczesnym, najbardziej zaawansowanym sposobem wentylacji budynków. Jest to mechaniczna zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z dodatkową funkcją odzysku ciepła. System rekuperacji oparty jest na centrali wentylacyjnej, czyli na rekuperatorze, którego centrum stanowi wymiennik ciepła. W zależności od rodzaju wymiennika, rozróżnia się kilka rodzajów rekuperatorów z różnymi stopniami odzysku ciepła (maksymalnie do 95%).

Świeże powietrze z zewnątrz dostarczane jest do serca instalacji - rekuperatora poprzez kanał czerpny. W centrali powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym absorbuje ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Następnie kanałem nawiewnym dostarczane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia, jadalnia, gabinet.

Zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń „mokrych” (kuchnia, łazienka, pralnia, garderoba, wiatrołap) poprzez kanał wywiewny. Po przekazaniu ciepła w wymienniku transportowane jest na zewnątrz poprzez kanał wyrzutny. W wymienniku ciepła nie dochodzi do wymieszania się powietrza świeżego z usuwanym.

 

Przykładowy projekt systemu rekuperacji w domu jednorodzinnym. 

Jedną z wytycznych domów pasywnych jest zastosowanie systemu rekuperacji. Znając fakt, że w domu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną przez kominy wentylacyjne potrafi uciec nawet 50 % ciepła z ogrzewania, wentylacja tradycyjna w domu pasywnym byłaby niedopuszczalna.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynku znacząco podnosi komfort życia poprzez dostarczanie świeżego powietrza również zimą (bez wychładzania budynku). Pozwala na regulację ilości powietrza w zależności od potrzeb użytkowników. Daje możliwość szybkiego, efektywnego przewietrzenia domu np. w celu usunięcia z niego nieprzyjemnego zapachu. W okresie wiosennym i letnim eliminuje problem występowania komarów, much i innych owadów.

Rekuperacja zalicza się do systemów energooszczędnych i ekologicznych. Wpływa na zmniejszenie energochłonności budynku co za tym idzie zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery oraz zmniejsza zużycie paliw kopalnych.

Wbrew pozorom system ten nie jest dużo droższy od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wynika to z dużej różnicy w kosztach wykonania kanałów wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Te drugie wymagają murowania przewodów wentylacyjnych od ławy fundamentowej do komina, podczas gdy kanały wentylacji mechanicznej to znacznie tańsze rury metalowe lub z tworzyw sztucznych. Jedyny dodatkowy nakład finansowy poniesiemy na zakup rekuperatora. Przy wyborze centrali należy zwrócić uwagę na jak najwyższą sprawność odzysku ciepła i jak najmniejszy pobór mocy elektrycznej.

Inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła to dodatkowy koszt ok. 8 tys złotych (w porównaniu z wentylacją grawitacyjną). Wg. ekspertów jest to doskonała inwestycja kapitałowa o rewelacyjnej stopie zwrotu na poziomie 17%. Czas zwrotu inwestycji przewidywany jest na niespełna 7 lat. Za to zdrowie i komfort życia zagwarantowany jest od początku działania systemu.

Domki jednorodzinne

czytaj więcej...

Obiekty biurowe i usługowe

czytaj więcej...

Mieszkania, apartamenty, pensjonaty

czytaj więcej...